Ndërlidhjet

PRAGË


Bilanci i të vdekurve nga SARS- në botë sot tejkaloi pesëqindëshin, kurse i të infektuarve arriti në rreth 6.400 njerës. Kina mbetet edhe më tej epiqendra e epidemisë. Kryeministri i Kinës e përshkroi si të zymtë krizën jo vetëm për popullin e sajë, por edhe për ekonominë e saj.
Ndërkaq Rusia dhe vendet nga Evropa Perëndimore dhe Azia Qendrore po forcojnë masat për t'u mbrojtur nga shpërthimi i virusit të SARS-it.
Organizata Botërore e Shëndetësisë tha sot se shkalla e vdekjes nga sëmundja është afro 15 përqind e të infektuarve të të gjitha moshave dhe mbi 50 përqind e të infektuarve të moshës mbi 65 vjeç.
XS
SM
MD
LG