Ndërlidhjet

DOHA


I shoqëruar nga shefi i Shtabit të përbashkët të forcave të armatosura të Shteteve të Bashkuara gjenerali Richard Myers, amerikani Paul Bremer arriti në Katar, para se të shkojë në Bagdad për të marrë detyrën e kryeadministratorit civil të Irakut, nga Jay Garner.
Presidenti George Bush javën e kaluar e caktoi Bremerin administrator të ri civil të Irakut, kurse në ekipin e tij do të jetë edhe administratori i deritashëm, Jya Garner.
Bremer dhe Myers gjatë qëndrimit në Katar pritet të hartojnë planet për rindërtimin dhe demokratizimin e Irakut.
XS
SM
MD
LG