Ndërlidhjet

NASIRI/IRAK


Lideri i myslimanëve shiitë të Irakut, ajatollah Mohammad Baqir al-Hakim ka kërkuar tërheqien nga Iraku të forcave të koalicionit të prira nga Shtetet e Bashkuara dhe t'i lejohet popullit irakian të themelojë qverinë e vetë.
Duke folur para ithatarëve të tij në qytetin e Nasirisë, ajatollah Hakim është zotuar të mbrojë të drejtat e të gjithë irakianëve dhe ka insistuar se ai nuk kërkonë qeveri shiite, ''ndonëse ata janë shumicë'', ka thënë ajatollahu i posakthyer nga egzili shumvjeçar në Iranin fqinj.
XS
SM
MD
LG