Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara dhe Korea Jugore nuk do të tolerojnë armë bërthamore në Korenë Veriore, thanë presidentët e dy vendeve, George Bush dhe Roh Moo-hyun gjatë bisedimeve në Uashington, duke u angazhuar për zgjidhje paqësore të situatës së nderë lidhur me ambicjet bërthamore veri-koreane.
''E sigurova presidentin( Roh) se ne do të vazhdojmë të punojmë për arritjen e një zgjidhje paqësore dhe në këte drejtim po bëjmë progres të mirë'', tha presidenti George Bush.
Ndërkaqë, presidenti i Koresë Jugore tha se dy vendet më shumë se kurrë janë zotur të përforcojnë aleancën e tyre 50 vjeçare.
XS
SM
MD
LG