Ndërlidhjet

QYTETI I GAZËS


Pas inkurzionit të djeshëm kur u varnë pesë palestinezë, tanket dhe autoblindat izraelite sotë hyrën sërish në qytetin Beit Hanoun dhe në disa pjesë të Beit Jahia dhe Jabalya në veri të Gazës.
Aramata izraelite thotë se inkurzionet janë përgjigje ndaj sulmeve të fundit me granata nga militantë palestinezë.
Disa zyrtarë palestinezë kanë kërkuar që takimi i palnifikuar për nesër midis kyreministrave Ariel Sharon dhe Mahmoud Abbas të mos mbahet, duke thënë se Izraeli nuk ka treguar synimet e duhura se do t'i pëmbahet planit ndërkombëtar që shtron hapat për paqë midis izraelitëve dhe palestinezëve.
XS
SM
MD
LG