Ndërlidhjet

BAGDAD


Konferenca kombëtare për formimin e një qeverie të përkohëshme irakiane do të mbahet me gjasë nga korriku, e jo gjatë qershorit sikurse ishte planifikuuar, ka thënë administratori civil amerikan i Irakut të pas luftës, Paull Bremer.
''Ka edhe disa punë për të kryer nga ne dhe nga irakianët për të identifikuar një grup vërtet përfaqësues'', ka deklaruar Bremer.
Shtetet e Bashkuara ndërkohë dërgojnë një ekip prej 25 gjykacësh, oficerë policie, avokatësh dhe ekspertë nga fusha e drejtësisë në Irak për të ndihmuar ndërtimin e sistemit penal juridik të vendit.
XS
SM
MD
LG