Ndërlidhjet

FALLUXHA/IRAK


Trupat e Shteteve të Bashkuara kanë vrarë gjatë natës së paku dy irakianë në qytetin Falluxha, kur automjeti i tyre me të cilin patrollonin në qytet ishte sulmuar me projektil anti-tank dhe armë zjarri.
''Ne ishim duke patrolluar kur një prej automjeteve tona të blinduar u godit me projektil, kurse ne kthyem zjarrin kundër disa persoanve që ishin të armatosur dhe shtinin kundër nesh'', tha kapiteni amerikan, Mike Riedmuller.
Ai tha se nuk pati ushtar amerikan të plagosur gjatë këtij incidenti, por sidoqoftë hollësitë mbesin të paqarta. Banërë të qytetit kanë thënë se ushtarët shtinin pa kontroll kundër njerëzve.
XS
SM
MD
LG