Ndërlidhjet

UASHINGTON


Gjenerali i Armatës së Shteteve të Bashkuara, Tommy Franks, i cili planifikoi dhe komandoi luftërat e prira nga Shtetet e Bashkuara në Irak dhe në Afganistan ka vendosur që të shkojë në pension në moshën 57 vjeçare, thonë zyrtarë amerikanë të mbrojtjes.
Gjenerali Franks ka marrë dekoratat më të larta nga presidenti George Bush dhe sekretari i mbrojtjes, Donald Rumsfeld për drejtimin e operacioneve për dëbimin e regjimit të presidnetit irakian, Saddam Hussein.
XS
SM
MD
LG