Ndërlidhjet

JERUSALEM


Qeveria Izraelite ka miratuar sot planin ndërkombëtar për paqë në Lindjen e Mesme, që parasheh edhe formimin e shtetit palestinez deri nga viti 2005, por me kushte.
Miratimi është bërë me disa kushte, përfshirë mposhtejen e militantëve nga ana e palestinezëve dhe eliminimin e kërkesës që refugjatët palestinezë dhe pasardhësit e tyre të kenë të drejtë për kthim.
Qeveria izraelite e ka miratuar planin e paqës pas presioneve dhe garancioneve nga Uashingtoni se do të shqyrtohen brengat që kishte parashtruar Izraeli.
XS
SM
MD
LG