Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Rumsfeld ka nënvizuar se Uashingtoni nuk synon t'i imponojë irakianëve një model demokracie si ai amerikan, pasi është detyrë e popullit të Irakut të përcaktohet se si do të ndërtojë vendin e tij të lirë, që pasqyron traditën e kulturën e vet.
"Asnjë komb nuk ka kaluar nga tirania në një shoqëri të lirë duke qenë i përjashtuar nga problemet dhe sfidat", tha Rumsefeld duke përsëritur se dhe për irakianët kjo rrugë nuk do jetë e lehtë.
XS
SM
MD
LG