Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri izraelit dhe kryeministri palestinez pritet të takohen sot për të diskutuar sendërtimin e planit për paqë në Lindjen e Mesme, që parasheh edhe formimin e shtetit palestinez deri nga viti 2005.
Udhëhqia palestineze e ka pranuar planin pa kushte, kurse Izraeli e ka pranuar gjithashtu, por me 14 rezerva.
Ndërohë raportohet se gjatë inkurzionit të sotëm të ushrisë izraelite në Jenin, Hebron dhe Khan Yunis janë vrarë dy palestinezë.
XS
SM
MD
LG