Ndërlidhjet

BAGDAD


Koalicioni i prirë nga Shtetet e Bashkuara në Iark ka ndërmarrë disa operacione kundër grupve të armatosura gjatë disa ditëve të kaluara.
Në një transmetim përmes Radio Badadit koalicioni tha se ''fundamentalistë islamik nën komandë të jashtëme'' po hyjnë në Irak duke u përpjekur të destabilizojnë vendin.
Radioja nuk tha se prej nga vijnë ata njerës dhe kush i dërgon ,por sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld e ka akuzuar dje Iranin se ''përpiqet të nxisë njerëzit në Irak t'i kundërvehen forcave të koalicionit''.
XS
SM
MD
LG