Ndërlidhjet

BAGDAD


Ekipi i Shteteve të Bashkuara që e qeveris Irakun, planifikon të mbajë një konferencë në shkallë të gjerë kombëtare muajin e ardhshëm për formimin e qeverisë kalimtare.
Ndërkohë, disa mijëra ushtarë të demobilizuar irakienë sot protestuan në Bagdad kundër shpërbërjes së armatës, duke kërkuar rroga dhe kompenzim.
Administratori civil i vendit Paul Bremer ka thënë se 400 mijë ushtarët e shpërndarë, së shpejti do të zëvendësohen me forca të reja, që nuk do të kenë lidhje me politikën.
XS
SM
MD
LG