Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ua vazhdoi sot me anë të një rezolute imunitetin paqëruajtësve amerikanë nga përndjekja e Gjykatës Penale Ndërkombëtare.
Ambasadori grek, Adamantios Vasilakis i cili foli në emër të Bashkimit Evropian e quajti rezolutën të panevojshme. Ai tha se statutet e gjykatave u japin shteteve juridiksion mbi të akuzuarit për krime kundër njerëzimit dhe krime të luftës.
XS
SM
MD
LG