Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian e ka mirëpritur deklaratën e qeverisë së Çekisë që ta zgjidhë çështjen ende të pazgjidhur me Gjermaninë për dëbimin e gjermanëve etnikë nga Çekosllovakia pas Luftës së Dytë Botërore.
Në komunikatën e unionit, deklarata e Çekisë cilësohet si e "barasvlefshme me vlerat evropiane".
Pas disfatës së Gjermanisë naziste, Çekosllovakia dëboi rreth 3 milionë gjermanë të Sudetit dhe ua konfiskoi pronën e tyre.
XS
SM
MD
LG