Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush ka deklaruar se administrata e tij është e kënaqur me hapat e ndërmarra nga Izraeli dhe palestinezët për të përparuar procesin e paqës.
''Ne jemi të kënaqur me progresion në Lindje të Mesme dhe dëshirojë t'i falenëderojë palët për vullnetin e treguar për të ndërmarrë rizikun e paqës'', ka thënë George Bush duke folur në Shtëpinë e Bardhë.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara tha gjithashtu se në bisedën telefonike që kishte më herët, dëshironte të falënderojë presidentin e Rusisë, Vladimir Putin për mbajtjen e presionit ndaj Iranit kundër zhvillimit të një programi për armë bërthamore. Bush tha se me Putinin kishte biseduar edhe për gjendjen e nderë me Korenë Veriore.
XS
SM
MD
LG