Ndërlidhjet

BAGRAM/AFGANISTAN


Forcat e Shtetetve të Bashkuara kanë ndërmarrë një operacion të ri kundër luftëtarëve të dyshuar Talibanë dhe al Kaidas në jug të Afganistanit, në provincat Paktia dhe Khost.
Zyrtarët e armatës amerikane thanë se qëllimi i operacionit është parandalimi i ''ri-ngjalljes së terrorizmit, të pamundësohet strehimi i luftëtarëve që janë kundër koalicionit dhe të parandalohen sulmet e mëtejshme kundër Organizatave jo-qeveritare, forcave të koalicionit dhe pajisjeve të tyre.
XS
SM
MD
LG