Ndërlidhjet

HAGË


Zyrtarët e Tribuanlit të Hagës njoftuan se një ish komandant i serbëve të Bosnjës, Zheljko Meakiq
është transferuar dhe sistemuar në qendrën e arrestit të Tribunalit për krime lufte.
Meakiq, ish komandues i kampit Omarsaka ku mbaheshin mijëra jo-serbë në kushte tmerruese gjatë luftës, është akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte.
Derisa iu dorëzua policisë serbe ditën e hënë , ai fshihej në territorin e Serbisë dhe Malit të Zi.
XS
SM
MD
LG