Ndërlidhjet

BAGDAT


Këshilli drejtues i Bagdatit mbajti takimin e tij të parë përurues. Administratori civil i Irakut, diplomati amerikan Paul Breme, i cili ishte pjesëmarrës në të, me këtë rast tha:
"Sot është një ditë e rëndësishme, ndoshta më e rëndësishmja që nga 9 prilli kur hynë forcat e koalicionit dhe ju cliruan nga diktatura e Sadam Huseinit. Dhe kjo pasi ky këshill shënon fillimin e sistemit demokratik në Irak, i cili ka munguar për afro 30 vjet."
Ndërsa në veri të vendit kanë vazhduar bisedimet rreth planeve amerikane mbi të ardhmen e Irakut.
XS
SM
MD
LG