Ndërlidhjet

DAKËR


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush duke filluar turneun vendeve afrikane ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara synojnë ''të sjellin paqë atje ku ka konflikt, shpresë ku ka vuajtje, liri ku ka tirani'' dhe do të punojnë që vendet afrikane të jenë ''partnerë të plotë në prosperitetin botëror''.
''Në kohën e rritjes së tregëtisë anembanë globit ne do të përpiqemi që vendet afrikane të jenë partnerë të plotë në tregëtinë dhe prosperitetin botëror'', ka deklaruar George Bush gjatë takimit në Dakër me presidentët e shtatë vendeve afrikane.
Gjatë këtij turneu Bush viziton Senegalin, Afrikën Jugore, Bocuanën, Nigerinë dhe Ugandën.
XS
SM
MD
LG