Ndërlidhjet

GABERON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Goerge Bush, në kuadrin e turneut vendve afrikane arriti në Bocuanë për të promovuar iniciativën e tij globale për luftimin e SIDA-s, që arrin shumën prej 15 miliardë dollarë.
George Bush ka kritikuar ashpër presidentin e Zimbabvesë, Robet Mugabe për krizën politike dhe ekonomike nëate vend.
''Ne presim që në Zimbabve të ketë demokraci me qëllim të përparimit të popullit të atij vendi'', ka thënë presidenti amerikan.
Lidhur me Liberinë, Bush është zotuar të ndihmojë për forcimin e armëpushimit të brishtë, por akoma nuk obligoi veten për dërgimin e trupave amerikane në ate vend të përfshirë nga lufta.
XS
SM
MD
LG