Ndërlidhjet

BRUKSEL/AMAN/BAGDAD


Shefi i politikës së jashtëme të Bashkimit Evropian, Javier Solana ka përshëndetur inaugurimin e djeshëm të Këshillit qeveritar irakian në Bagdad si ''një hap të rëndësishëm'' drejtë vendosjes të një autoriteti irakian në vend.
Ndërkaq ministri i jashtëm rus, Igor Ivanov nga vizita në Jordani ka thënë se këshilli është ''hap në drejtim të duhur'' dhe se Rusia dëshironë transferimin e pushtetit tek populli irakian ''sa më shpejtë që mundet''.
Në Bagdad Këshilli i përkohëshëm qeveritar irakian vazhdoi ditën e dytë të punës së tij.
XS
SM
MD
LG