Ndërlidhjet

NJU JORK


Bashkimi Evropian ka paraqitur kushtet e veta për të ndihmuar Shtetet e Bashkuara në finansimin e rindërtimit të Irakut.
Mediat e Nju Jorkut citojnë komisionerin e jashtëm të BE-së, Chris Patten të ketë thënë se që të shfrytëzoheshin në Irak, fondet e Bashkimit Evropian duhet të administrohen nga një agjenci ndërkombëtare sikurse Banka Botërore apo Kombet e Bashkuara.
Por Patten, i cili kishte biseduar në Uashington me sekretarin amerikan të shtetit, Colon Powell, ka thënë se ai akoma duhet të ''bindë'' 15 vendet anëtare që të lënë pas diferencat midis vedi lidhur me Irakun dhe të ofrojnë fondet e nevojëshme.
XS
SM
MD
LG