Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtëpia e Bardhë i ka hedhur poshtë raportet e gazetave për rënien e moralit në mesin e trupave të Shteteve të Bashkuara në Irak, të cilët ballafaqohen thuajua me sulme të përditëshme vdekjeprurëse derisa punojnë për kontrollimin e vendit pas dëbimit të presidentit Saddam Hussein.
Zëdhënësi Scott McClellan tha sot se trupat janë të vetëdijëshme se ajo që po bëjnë është shumë e rëndësishme, se ''ndihmojë për sigurinë dhe stabilitetin e Irakut ashtu që të shkojë në drejtim të lirisë dhe demokracisë''.
McClellan tha se trupat bëjnë ''sakrifica të mëdha'' kurse presidenti George Bush është mirënjohës për këte.
XS
SM
MD
LG