Ndërlidhjet

BANJA LUKË


Kryeprokurorja e Tribunalit të Kombeve të Bashkuara për krime lufte në hapsirën e ish Jugosllavisë, Carla Del Ponte pritet të takohet në Banja Lukë me zyrtarët e serbëve të Bosnjës.
Del Ponte do të përtërijë presionet ndaj autoriteteve në Banja Lukë që të bëjnë më shumë për arrestimin e të akuzuarve nga Tribunali i Hagës.
Lideri i serbëve të Bosnjës gjatë luftës, Radovan Karaxhiq dhe shefi i ushtrisë së tij, Ratko Mlladiq, janë të arratisurit më të kërkuar të Tribunalit.
XS
SM
MD
LG