Ndërlidhjet

ANKARA


Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar nga Turqia që të kontribuojë me trupa në forcën e planifikuar stabilizuese ndërkombëtare në Irak, tha kryeministri Recep Erdogan, duke theksuar se Ankaraja po përmirëson partneritetin strategjik me Uashingtonin, por nuk dha hollësi nëse vendi i tij do të ofrojë trupa.
Mediat e Turqisë raportuan se një gjeneral amerikan që vizitoi Ankaranë të premten e kaluar ka kërkuar joformalisht nga Turqia të kontribuojë me paqëruajtës, dhe se janë kërkuar mbi dhjetë mijë ushtarë.
XS
SM
MD
LG