Ndërlidhjet

BAGDAD


Komandanti Amerikan i operacioneve ushtarake në Irak, gjenerali John Abizaid ka deklaruar mbrëmë se ai pretë rritjen e rezistencës ndaj forcave të Shteteve të Bashkuara gjatë ditëve të ardhëshme.
Gjenerali ka thënë se ai po themelon një forcë irakiane për mbrojtjen civile për të ndihmuar forcat amerikane në luftimin e sulmeve kundër trupave të Shteteve të Bashkuara.
Ndërkaq sot, gjatë një sulmi në Bagdad është vrarë një ushtar amerikan dhe një përkëthyes irakian.
XS
SM
MD
LG