Ndërlidhjet

AMAN


Kryeministri palestinez, Mahmud Abas, diskuton me mbretin e Jordanisë Abdullah, planin e paqes mes izrealitëve dhe palestinezëve, të mbështetur dhe nga Shtetet e Bashkuara.
Nga ana tjetër kryeministri izraerlit Ariel Sharon gjatë ditës ka përsëritur qëndrimin e qeverisë së stij.
"Qëndrimi i Izraelit është i qartë, të arrijë paqe reale dhe përfundimtare. për këtë Izraeli është i gatshëm për kompromise të dhimbshme, të cilat prekin zemrat e popullit hebrej", tha Sharon.
Ndërkaq Asosacioni i të Drejtave Civile në Izrael, në një raport të publikuar sot, ka thënë se ushtarët izraelitë kanë pasur sjellje të ashpra dhe sadiste kundrejt palestinezëve gjatë vitit të fundit.
XS
SM
MD
LG