Ndërlidhjet

KABUL


Armata e re kombëtare e Afganistanit e mbështetur nga forcat e prira nga Shtetet e Bashkuara ka ndërmarrë operacionin e saj të parë më të madh luftarak kundër Talibanëve në jug-lindje të vendit.
Zëdhënësi i ushtrisë amerikane, koloneli Rodney Davis duke folur afër Kabulit ka thënëse operacioni i trupave afgane është të vrasë, të arrestojë dhe t'u pamundësojë strehim luftëtarëve të anti-koalicionit dhe të shpartallojë aktivitetet anti-qeveritare në rajonin e luginës Zermat.
XS
SM
MD
LG