Ndërlidhjet

TEHERAN


Presidenti iranian, Mohammad Khatami ka thënë se Irani duhet të jetë i kujdesëshëm të mos i japë Shteteve të Bashkuara asnjë pretekst për të sulmuar Iranin.
Në një fjalim të transmetuar nga televizioni, Khatami citohet të ketë thënë se Shtetet e Bashkuara duan të përmbysin qeverinë islamike të Iranit.
Ai ka akuzuar Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë se justifikojnë luftën kundër Irakut duke akuzuar rrejshëm se Iraku posedonte armë për zhdukje në masë.
Aia ka thënë se Amerikanët duan të përdorin të njejtin pretekst kundër Iranit.
XS
SM
MD
LG