Ndërlidhjet

SEUL


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush dhe presidenti i Koresë Jugore, Roh Moo-hyun gjatë një bisede telefonike janë dakorduar të mbahet presioni për bisedime multi-laterale për ambicjet bërthamore të Koresë Veriore dhe të kërkohet zgjidhje diplomatike.
Nuk vonoi shumë e Korea Veriore shpalli një deklaratë në të cilën thotë se Shtetet e Bashkuara ''përpiqen të komplikojnë çështjen bërthamore'' duke iu shmangur bisedimeve bilaterale që Pheniani i dëshiron me Uashingtonin.
XS
SM
MD
LG