Ndërlidhjet

MANILA


Presidentja e Filipineve, Gloria Arroyo ka shpallur sot gjendje ''rrebelimi'' dhe ka urdhëruar forcat e armatosura që të mposhtin ushtarët kryengritës të cilët kanë marrë kontrollin në një qëndër komplekse tregëtare në kryeqytetin Manilë.
Qeveria i akuzon ata për ndërmarrje të grusht shtetit, por ushtarët e demantojnë këte dhe e akuzojnë presidenten Arroyo dhe ministrin e saj të mbrojtjes se komplotojnë të përdorin aramatën për ndërmarrjen e sulmeve terroriste në Manilë.
Nga 200 ushtarët e rebeluar 50 janë dorëzuar brenda afatit të parë, kurse presidentja e Filipineve zgjati deri nga mesdita aftin për dorëzimin e të tjerëve.
Sipas raporteve të findit rebelimi ka përfunduar paqësisht, kurse ushtarët janë kthyer në kazerma.
XS
SM
MD
LG