Ndërlidhjet

QERBELA/IRAK


Një irakian është vrarë kurse tre të tjerë janë plagosur kur protestuesit anti-amerikanë ishin përleshur me ushtarët e Shteteve të Bashkuara dhe policët irakianë pranë një xhamie në Qerbela.
Guveranatori i përkohshëm ushtarak amerikan i Qerbelasë, koloneli Mark Lopez, tha se për sigurinë e qytetit është shumë me rëndësi që populli t'a kuptojë se forcat e koalicionit nuk do të tolerojë individë të cilët qesin me armë kundër departmentit të policisë, kundër qyteterëve apo kundër forcave të koalicionit''.
Para dite, në Irak u vra një ushtar amerikan, kurse një tjetër u plagos nga një sulm me granata.
XS
SM
MD
LG