Ndërlidhjet

MANILË


Presidentja e Filipineve, Gloria Arroyo tha se pas bisedimeve grupi i ushtarëve renegatë hoqi okupimin ndaj një qendre komplekse tregëtare në Manilë dhe do të merren në hetime në pajtim me ''ligjet e luftës''.
''Kriza në Makaki mori fund-296 ushtarët, duke përfshirë edhe 70 oficerët, u mposhtën dhe po kthehen në kazerma'', ka deklaruar presidentja e Filipineve.
Ushtarët demantojnë se tentonin të bëjnë grusht shtet dhe e akuzojnë presidenten Arroyo dhe ministrin e saj të mbrojtjes se komplotojnë të prdorin armatën për të ndërmarrë sulme terroriste në Manilë.
XS
SM
MD
LG