Ndërlidhjet

SEUL


Korea Veriore sot ka kërkuar pezullimin e stërvitjeve të përbashkëta ushtarake midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë Jugore të parapara që të fillojnë në 18 gusht, duke i quajtur ato si ''luftë preliminare'' kundër Veriut komunist.
Korea Veriore është mbrëthyer në një tendosje me Shtetet e Bashkuara lidhur me programin e saj për armë bërthamore dhe e ka akuzuar Uashingtonin se planifikonë sulm paragoditës kundër saj.
Shtetet e Bashkuara kërkojnë zgjidhje diplomatike të këtyre tendosjeve.
XS
SM
MD
LG