Ndërlidhjet

KAIRO


Udhëheqësi i ri i Këshillit kalimatar qeveritar të Irakut, Ibrahim Javari u ka deklaruar mediave të Egjiptit se do të punojë për dhënien fund të okupimit të vendit të tij dhe vënien e themeleve për një qeveri demokratike.
Javari ka thënë se regjimi i Saddam Husseinit ishte ''burimi i të gjitha tragjedive që kishin goditur popullin irakian''.
Sot u prononcua edhe vajza më e vjetër e Sadam Huseinit, Raghad , e cila nga Amani i ka thënë televizionit al Arabia të Dubait se nuk e di ku ndodhet i jati, por ka akuzuar për tradhëti një bashkëpunëtor më të ngushtë të liderit të përmbysur irakian duke u ndihmuar forcave amerikane që të marrin Bagdadin.
XS
SM
MD
LG