Ndërlidhjet

ZAGREB


Policia kroate ka arrestuar në Split 32 vjeçarin Nikolla Knezheviq të dyshuar për krime lufte lidhur me djegje shtëpishë, kërcënime dhe plaçkitje të kroatëve etnikë në një fshat afër Kninit derisa ai ka qenë anëtar i një njësiti paramilitar serb midis viteve 1992-95.
Autoritetet e Zagrebit mund të gjykojnë të dyshuar për krime lufte sukurse Knezheviq, akuzat ndaj të cilëve nuk janë aqë të rënda që të bien nën jurisdiksionin e Tribunalit të Hagës.
XS
SM
MD
LG