Ndërlidhjet

JERUSALEM


Izraeli filloi lirimin e qindra të burgosurve palestinezë si pjesë e asaj që e quan gjest i vullnetit të mirë. Sot pritet të lirohen rreth 340 të burgosur, ndërsa nesër edhe 100 të tjerë. Palestinezët e quajtën lirimin e tyre gjest joadekuat. Nabil Abu Rdeineh nga kabineti i liderit palestinez Jaser Arafat thotë se lirimi i disa të burgosurve që do ta bëjnë izraelitët është i pamjaftueshëm për shkak se kështu nuk janë marrë vesh. "Kjo nuk qëndron në marrëveshje", tha ai.
Mosmarrëveshja i kontribuoi anulimit të takimit të kryeminsitrit izraelit Ariel Sharon dhe atij palestinez Mahmoud Abbas.
XS
SM
MD
LG