Ndërlidhjet

NABLUS


Dy militantë nga radhët e Hamasit dhe një ushtar izraelitë janë vrarë gjatë një operacioni të forcave izraelite në kampin Asakar afër Nablusit në Bregun Perëndimorë, kur trupat rrethuan një ndërtesë për të arrestuar dy bomba sajues të dyshuar nga radhët e Hamasit.
''Izraeli operoi mbrëmë kundër një uzine të materialeve shpërthyese të Hamasit në rajonin e Nablusit. Është dashur që Autoriteti palestinez të eliminojë këte lloj infrastrukture terroriste dhe të çarmatosë terroristët e Hamasit. Izraeli insistonë që palestinezët të përmbushin obligimet e tyre ndaj planit të paqës'',ka deklaruar këshilltari i kyreministrit izraelit, Dore Gold.
Ismail Abu Shanab, një nga liderët e Hamasit në Gaza tha se Izraeli ''e ka shkelur armëpushimin'' dhe se ''durimi palestinez ka kufi''.
XS
SM
MD
LG