Ndërlidhjet

PARIS


Vala e nxehetë e parëndomtë verore ka marrë jetën e rreth 40 njerëzve gjatë dy javëve të kaluara në Spanjë, Gjermani, Francë, Britani dhe Kroaci.
Shumica kanë vdekur nga zjarret pyjore të shkaktuara nga nxehtësia dhe nga thatësia shumë e madhe.
Temperaturat në disa pjesë të Francës dhe të Evropës kanë arritur deri 40 gradë celsius.
Metereologët parashikojnë se vala e nxehtësisë nuk do të lëshojë shpejtë.
Ata fajsojnë për këte valë nxehtësie disa rryma presioni dhe depresioni kombinimi i të cilave thith ajër të nxehtë nga Afrika Veriore.
XS
SM
MD
LG