Ndërlidhjet

PARIS


Vala e të nxehtit që ka përfshirë Evropën ka marrë deri tash 40 viktima, me vdekjen nga dehidratizimi të një vajze trevjeçare në Francë, e cila ishte lënë në një veturë të parkuar në qytetin e Bolonjës.
Ekspertët thonë se vapa rekorde me temperatura prej mbi 40 gradë celsius mund të zgjasë edhe një javë.
Zjarret pyjore në Francë, Portugali, Itali dhe në Kroaci kanë shkaktuar dëme të mëdha.
Anembanë kontinentit janë mobilizuar mijëra zjarrfikës, kurse pyjet me rrezik të lartë janë vënë nën vëzhgimin e ushtrisë.
XS
SM
MD
LG