Ndërlidhjet

PRAGË


Vala e të nxehtit që ka përfshirë Evropën ka marrë deri tash 40 viktima,kurse ekspertët thonë se vapa rekorde me temperatura prej mbi 40 gradë celsius mund të zgjasë edhe një javë.
Zjarret pyjore në Francë, Portugali, Itali dhe në Kroaci kanë shkaktuar dëme të mëdha.
Anembanë kontinentit janë mobilizuar mijëra zjarrfikës, kurse pyjet me rrezik të lartë janë vënë nën vëzhgimin e ushtrisë.
Ndërkohë, Papa Gjon Pali i Dytë uka bërë thirrje besimtarëve që t'i bashkohen atij në lutjet që të bie shi.
Papa ka kritikuar ashpër edhe zjarrvënësit të cilët qëndrojnë pas shumë zjarreve në Evropë,duke i quajtur ata ''piromanë katastrofal të pa kurrfarë konsiderate për ekologjinë''.
XS
SM
MD
LG