Ndërlidhjet

HEBRON


Forcat izraelite kanë vrarë në Hebron një nga liderët e grupit militant të Xhihadit Islamik, Mohammed Sidrin, për të cilin autoritetet izraelite thonë se planifikonte sulme kundër Izraelit.
Lideri politik i Xhihadit, Mohammad al-Hindi është kërcënuar se militantët e tij do të hakmerren për vrasjen e Sidrit.
Ndërkaq, Bashkimi Evropian ka shfaqur brengosje për shkak të përtërirjes së dhunës në Lindje të Mesme dhe u ka bërë thirrje dy palëve që të frenohen nga aksione që mund të shpiejnë në vazhdimin e ciklit të dhunës.
XS
SM
MD
LG