Ndërlidhjet

TIKRIT/IRAK


Ushtria amerikane në Irak ka filluar me trajnimin e 50 rekrutëve në Tikrit të zgjedhur nga liderë fisnorë për të shërbyer në forcat e mbrojtjes civile irakiane që eventualisht do të merrnin përgjegjësitë për sigurinë nga trupat e prira nga Shtetet e Bashkuara.
Koloneli amerikan, Steve Russel ka thënë se programe të ngjashëme trajnimi janë planifikuar edhe në qytetet tjera anembanë Irakut.
Anëtarët e forcës mbrojtëse irakiane pritet të marrin pjesë për së paku një vit dhe do të paguhen 125 dollarë në muaj, më se dyfish më shumë se pagat e ish ishtarëve irakianë.
XS
SM
MD
LG