Ndërlidhjet

BAGDAD


Zyrtarët e Badadit besojnë se shpërthimi dhe zjarri që përfshiu një sektor të naftëpërçuesit në veri të Irakut, që shkonë deri në bregdetin mesdhetar të Turqisë, është pasojë e sabotimit.
''Naftëpërçuesi Irak-Turqi është ndalur pasi kishte filluar noramalisht funksionimin'', ka deklaruar tekniku, Siham Mahdi Saleh.
Naftëpërçuesi u lëshua ditën e mërkurë, për të parën herë që nga fillimi i luftës për përmbysjen e Saddam Husseinit.
Zyrtarëtnë Bgadad thanë se zjarri është shojtur, por do të duhen disa ditë para se naftëpërcjellësi të punojë sërish.
XS
SM
MD
LG