Ndërlidhjet

TRIPOLI


Libia shpreson për përmirësimin e marrëdhënjeve me Shtetet e Bashkuara pasi zyrtarisht pranoi përgjegjësinë për bombardimin e aeroplanit të kompanisë Pan Am mbi Lokberi të Skocisë në vitin 1988, thonë zyrtarët e saj.
Në një letër dërguar dje Këshillit të Sigurimit, Libia ka pranuar përgjegjësinë, heqë dorë nga terrorizmi dhe premton t'u paguaj dy miliardë e shtatëqind milionë dollarë familjeve të 270 viktimave.
XS
SM
MD
LG