Ndërlidhjet

VARI/NIGERI


Në qytetin e pasur me naftë Vori, në jug të Nigerisë, milicitë rivale etnike kanë vazhduar betejën për të tretën ditë me radhë që ka lënë të vdekur 20 njerës.
Nigeria është eksportuesi më i madh i naftës nga Afrika, kurse konfrontimet mund të ndërpresin nxjerrjen e saj.
Qyteti Vori është baza më e madhe e kompanive ndërkombëtare të naftës në Nigeri dhe shpesh ka qenë arenë e dhunës etnike dhe politike.
XS
SM
MD
LG