Ndërlidhjet

BAGDAD


Një shpërthim i fuqishëm i një automjeti-bombë ka tronditur zyrat e personelit të Kombeve të Bashkuara në Bagdad dhe la së paku 14 njerës të vdekur dhe mbi 40 të plagosur.
Në mesin e të vrarëve është edhe zyrtari më i lartë i Kombeve të Bashkuara në Irak, Sergio Vieira De Mello.
Diplomati brazilian De Mello kishte kryer me përkushtim detyrtat e besuara nga Kombet e Bashkuara si shef i parë i UNMJIK-ut në Kosovë, pastaj në Timorin Lindor e në Ruandë dhe si Komisioner i lartë i OKB-së për refugjatë.
XS
SM
MD
LG