Ndërlidhjet

BAGDAD


Numri i viktimave nga bombardinmi i dyshuar vetëvrasës kundë zyrave të personelit të Kombeve të Bashkuara në Bagdad ka arritur në 23 të vrarë me zbulimin e tre viktima tjera nga gërmadhat e Kanal Hotel, thanë zëdhënësit e Kombeve të Bashkuara.
Anëtari i Këshillit qeveriatar irakian, Jalal Talabani tha se këto sulme ''aranzhohen nga terroristë fundamentalist''.
''Ne mendojmë se këto aktivitete terroriste aranzhohen nga myslimanë fundamentalistë apo të ashtuquajturat Organizata myslimane sikurse ekstremistët që vijnë nga Arabia Saudite, nga al Kaida, nga të ashtuquajturit Ansar al-Islam dhe terroristë tjerë fundamentalist'', ka thënë Jalal Talabani, i cili është edhe lider i Unionit Patriotik të Kurdistanit.
XS
SM
MD
LG