Ndërlidhjet

PRAGË


Çekët përkujtuan sot 35 vjetorin e invadimit dhe okupimit të Çekosllovaksië komuniste nga ushtarët e Traktatait të Varshavës të prirë nga sovjetikët në vitin 1968, që ndrëpreu dhunshëm reformat e njohura si ''Pranvera e Pragës'.
Kryeministri çek, Vladimir Spidla tha me këte rast se gushti i vitit 1968 shënonte fillimin e një ''periudhe të gjatë të errësirës''. ''Ndonëse ishte periudhë e gjatë dhe brutale, ajo ishte gjithashtu edhe fillimi i një etape tjetër në luftën për liri, dhe kjo luftë nuk kishte pushuar deri në 17 nëntor të vitit 1989'', ka deklaruar kryeministri Spidla, duke iu referuar të ashtuquajturit ''Revolucion i purpurtë''.
XS
SM
MD
LG